wtorek, 18 grudnia 2007

Rytuał przyrządzania i picia Yerby

  1. Wypełniamy mate liśćmi do połowy.
  2. Zatykamy otwór i odwracamy mate do góry dnem lekko potrząsając. Dzięki temu większe liście pozostaną na wierzchu.
  3. Odwracamy z powrotem mate i delikatnie przechylamy, aby utworzyć z boku szczelinę na wsunięcie bombilli.
  4. Zalewamy liście wodą o temperaturze ok. 80°C. Zbyt gorąca woda może "poparzyć roślinę" i zlikwidować jej właściwości (Indianie wierzyli, że yerba mate zalana wrzątkiem "obraża się").
  5. Pierwsze zalanie wypija według legendy święty Tomasz (suche liście wchłaniają wodę). Dzięki temu, nawet będąc samemu, nie łamiemy tradycji, która nakazuje pić yerbę w towarzystwie.
  6. Kolejne zalania należy pić przez bambillę niewielkimi łykami. Drugi napar tradycyjnie wypijany był przez gospodarza (między innymi ze względu na gorszy smak). Gdy pijemy yerbę w grupie, jedna osoba zajmuje się podawaniem mate kolejnym osobom oraz dosypywaniem liści, gdy siła naparu słabła. Rytuał tradycyjnie kończył się, gdy ostatnia osoba podziękowała.
  7. Liście ostrokrzewu paragwajskiego można zalewać nawet kilkanaście razy.
  8. Tradycja indiańska nakazywała wylanie liści z ostatnim naparem na ziemię, tak by oddać ją Matce Ziemi, która ofiarowuje nam yerba matę.

poniedziałek, 3 grudnia 2007

Yerba mate dla młodzieży szkolnej

Młodzież szkolna może pić yerba mate codziennie, najlepiej dwa razy dziennie po 3-5 łyżek stołowych w zależności od gustu i upodobań smakowych. W okresie wzmożonego wzrostu i rozwoju yerba mate jest pomocna w uzupełnianiu niedoboru witamin i minerałów, a w okresie podwyższonego ryzyka zachorowania na choroby górnych dróg oddechowych napar z ostrokrzewu paragwajskiego może stanowić skuteczną barierę przed rozwojem infekcji. W okresie burzy hormonalnej yerba mate może wspomagać naturalne procesy powrotu do równowagi emocjonalnej. Oczywiście napar yerba mate można wykorzystać w walce z uczuleniami na pyłki traw, także inne alergeny. W wieku szkolnym młodzież wymaga akceptacji ze strony grupy rówieśniczej. Naczynie mate wypełnione naparem z yerby może pomóc młodemu człowiekowi w integracji z grupą. Wspólne picie yerby przez bombillę przy ognisku w wakacje czy po szkole w domu czy na ulicy – istnieje wiele możliwości, ale jeden cel – wspólna zabawa zdrowo okraszona. Obecny trend w kierunku ekologicznego trybu życia i jedzenia skłania młode osoby do spróbowania zdrowych potraw i napoi, dzięki którym można poczuć dobroczynne działanie naturalnych składników odżywczych. W Ameryce Południowej i Północnej spotykają się po szkole, w wolnym czasie, aby porozmawiać i dobrze się bawić. Nieodłącznym towarzyszem tych spotkań jest naczynie z yerba mate. Młodzi ludzie preferują dwa rodzaje wspólnego smakowania yerby: – z jednego naczynia mate i przez jedną bombillę – z wielu naczynek mate i przez własne bombille.

Jest to swoisty rytuał, który zaczyna gościć już w krajach Europy, między innymi w Polsce. Młodzi ludzie lubią wyróżniać się wśród innych, w przypadku picia yerba mate – można zaskoczyć oryginalnym, estetycznym naczyniem i rurką bombillą, a przy okazji opowiedzieć o działaniu yerba mate na organizm człowieka.

niedziela, 2 grudnia 2007

Kobiety w ciąży i yerba mate

Kobiety w ciąży mogą bez obaw pić yerba mate, jednak przestrzegając zasady: „Co za dużo to nie zdrowo”. Ogromna ilość witamin, minerałów, w tym witaminy B 11, czyli kwasu foliowego czyni napar yerba mate bardzo cennym źródłem składników odżywczych dla kobiet w ciąży.

Należy pamiętać, aby dzienna dawka wynosiła około 3 łyżek stołowych. Kobiety ciężarne w Agrgentynie, Paragwaju, Urugwaju i Brazylii piją bardzo dużo yerby, jednak ze względu na nieco inne środowisko życia w Polsce i nie występowanie u nas tej rośliny w stanie naturalnym należy przyzwyczaić organizm do działania yerba mate. Dlatego należy zacząć od mniejszych ilości, z czasem można zwiększyć w zależności od gustów smakowych i obserwowanych reakcji na większą ilość. Nie należy się obawiać przyjmowania małych dawek (około 3 łyżek ponieważ taka ilość nie jest w stanie !! zmienić zaszkodzić. Konsultacja lekarska z lekarzem z Argentyny pozwoliła ustalić zalecaną dawkę początkową.