sobota, 7 lipca 2007

Uprawa Yerba-mate

Yerba-mate jest krzewem, pochodzącym od drzew rosnących w Południowo Amerykańskim lesie tropikalnym.

Hodowlana Yerba-mate to roślina średniej wielkości (mimo, ze w naturze może osiągać nawet kilkanaście metrów wysokości) przycina się ją gdy osiąga wysokość 3 – 6m.

Yerba mate ma twarde, lśniące liście o ostrych, ząbkowanych krawędziach! Nazywa się ją również „wiecznie zielonym krzewem” z uwagi na fakt iż liście pozostają na roślinie przez trzy lata.

W zależności od rodzaju liście różnią się od siebie kształtem i długością.

Yerba mate kwitnie w okresie pomiędzy październikiem a grudniem. Kwiaty pojawiają się u podstaw liści na grubszych gałęziach.

Owocami są maleńkie jagody dojrzewające pomiędzy styczniem a marcem.Każdy owoc zawiera od 4 do 8 żółtych nasion.

Olbrzymim wyzwaniem w procesie „oswajania” yerba mate były właśnie nasiona a ściślej ich przydatność w procesie wysiewu! 80% zarodków występujących w naturze – nie było w stanie wydać plonu!

Jezuici musieli zadowolić się skromnym wynikiem 20 % ukorzeniających się zarodków rośliny. Ta anatomiczna właściwość przez wiele lat stała na przeszkodzie w rozwoju plantacji Yerba mate!

Dziś hodowla tego krzewu jest zdecydowanie bardziej wydajna! Obecnie na rynku Ameryki Południowej jest dostępnych około 200 marek pod jakimi jest sprzedawana Yerba mate! Każda z tych marek różni się od siebie w pewnie sposób, swoim charakterem co ma znaczący wpływ na smak i właściwości naparu!

Wiecznie zielone plantacje Yerba Mate oraz ich dziko rosnące odmiany występują jedynie między 18 i 30 równoleżnikiem półkuli południowej : między Oceanem Atlantyckim na wschodzie do rzeki Paraguay na zachodzie , w dorzeczu rzeki Parana i Uruguay oraz w przy jej dopływach. Pojedyncze dziko rosnące ostrokrzewy znajdują się również w Brazylii ale ich liczbę natura ograniczyła do miejsc gdzie występuje subtropikalny klimat z średnimi temperaturami 20 -23 stopni Celsjusza oraz z opadami ok .1500 mm/rocznie .Cały region występowania krzewu zamyka się w granicach północno-wschodniej Argentyny , Paragwaju i południowej Brazylii . Gleby na których rośnie ostrokrzew są bardzo żyzne w sole mineralne, fosfor i żelazo .Dokonywane próby uprawy ostrokrzewu na terenie Azji i Afryki nie przyniosły oczekiwanych rezultatów .

źródło: http://www.yerbastory.pl/uprawabotanika/

Brak komentarzy: