wtorek, 24 lipca 2007

Yerba mate zachowuje młodość!

Prócz walorów smakowych Yerba Mate posiada również silne właściwości antyutleniające, przez co pozwala zachować nam młodość i zdrowie.

Występujące w Yerba Mate kwasy polifenolowe: głównie kwas chlorogenowy, neochlorogenowy i kryptochlorogenowy oraz kwas ursolowy posiadają właściwości antyutleniające silniejsze od kwasu askorbinowego (witaminy C).


Kwas chlorogenowy
Kwas Chlorogenowy



Wyżej wymienione kwasy oraz zawarte w Yerba Mate flawonoidy (m.in. rutyna, kwercetyna) hamują utlenianie LDL (utlenianie LDL może prowadzić do zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu). Co więcej, związki te posiadają zdolność „wyłapywania” wolnych rodników, które powodują liczne niekorzystne reakcje w komórce takie jak utlenianie kwasów nukleinowych, białek czy lipidów, co może przyczyniać się do powstawania chorób degeneracyjnych.


Antyutleniacze (polifenole, flawonoidy) odgrywają ogromną role w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia. Ostatnie doniesienia naukowe sugerują, że właściwości antyoksydacyjne odgrywają ważna role w ochronie przed nowotworami, miażdżycą i chorobami serca, jak również hamują proces starzenia się organizmu.

Liczne badania naukowe dowodzą, że antyoksydanty pochodzące z Yerba Mate w dużym stopniu przyczyniają się do redukcji ryzyka zachorowania na różnego rodzaju nowotwory i choroby serca oraz opóźniają procesy starcze komórek.


Porównanie zwartości substancji antyutleniających w wybranych roślinach:

Porównanie zawartości antyutleniaczy



Wykres zawartości polifenoli w czerwonym winie, herbacie oraz Yerba Mate (Life Sciences 77 (2005) 345–358)

Zawartość polifenoli w winie i yerba mate


Zdolność wyłapywania rodników przez wina, herbaty i Yerba Mate (Life Sciences 77 (2005) 345–358)

Zdolność wyłapywania rodników


Pomiar fluorescencji krwi pobranej od trzech zdrowych osób przed i po podaniu ekstraktu z Yerba Mate. Zmiany fluorescencji odzwierciedlają ilość utlenionych cząsteczek lipoproteiny (LDL). Spadek fluorescencji po podaniu Yerba mate wyraźnie sugeruje właściwości hamujące utlenianie LDL!

(BIOCHEMICAL AND BIOPHYSICAL RESEARCH COMMUNICATIONS 224, 338–344 (1996) ARTICLE NO. 1030)


Fluorescencja(t)

źródło: http://www.yerbamate.com.pl/content/view/20/51/

Brak komentarzy: