środa, 29 sierpnia 2007

Yerba mate kuchennym sposobemna stres

Aby przezwyciężyć zmęczenie i stres należy stosować odpowiednią dietę, bogatą w owoce, warzywa i nabiał, a ubogą w tłuszcze roślinne. Ważny jest także ruch na świeżym powietrzu i aktywny wypoczynek. Nieocenioną rolę odgrywają także herbatki ziołowe.

Melisa, chmiel i mięta

Do powszechnie znanych ziół uspokajających i zmniejszających zmęczenie należą: melisa, chmiel, kozłek lekarski, mięta, macierzanka, lawenda i bazylia, a także dziurawiec (roślinny prozac), który dodatkowo wykazuje silne działanie przeciwdepresyjne. Nowym, egzotycznym lekiem ziołowym, wprowadzonym na polski rynek jest kava-kava.

Walka z niepokojem i stresem

Lek ten zmniejsza niepokój, rozluźnia mięśnie, poprawia jasność umysłu. Nie powinny go stosować jednak kobiety w ciąży i karmiące, chorzy na chorobę Parkinsona, nie wolno go także łączyć z innymi lekami uspokajającymi. Zamiast kolejnej kawy „na pobudzenie” i przegnanie zmęczenia lepiej zaparzyć sobie herbatkę z ziela mate.

Uspokajające właściwości

Oprócz kofeiny zawiera ona wiele witamin i minerałów, działa orzeźwiająco i pobudzająco. Yerba mate zwana jest również herbatą paragwajską lub misyjną. Roślina dostarczająca tych liści herbacianych jest krzewem z rodziny Aquifoliaceae. Napary z ziela mate stosowane są od wieków przez Indian południowoamerykańskich.

To naprawdę działa

Stosowanie odpowiednich ziół powinno stać się nieodłącznym elementem diety współczesnego człowieka, gdyż naturalne środki ziołowe z powodzeniem zastępują kawę, czarna herbatę, chemiczne środki uspokajające i sztuczne środki pobudzające, jak i wzmacniające. Spróbujmy odejść od używek chociaż na czas urlopu i zobaczyć, jak się z tym czujemy.

Lidia Irla
źródło: http://kobieta.wp.pl/Brak komentarzy: